Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
MEME
Meme Anatomisi
Meme vücudun ön bölümünde, göğüs duvarında 2. ve 6. kaburga arasında yerleşmiştir. Aslında bir ter bezi olan meme östrojen ve progesteron adı verilen kadınlık hormonu ile süt verme fonksiyonu kazanmıştır.
Memenin Fonksiyonları
Memenin en önemli fonksiyonu süt üretme ve emzirmedir. Gebelik sırasında memenin bez dokusu kendisini süt vermeye (laktasyon) hazırlar.Bez dokuda çoğalma-gelişme olurken, aradaki yağ ve bağ dokusu miktarında azalma görülür.
Hormon Nedir
Hormonlar organ fonksiyonları ve metabolizmanın düzenlenmesi için gerekli emirlerin ve cevaplarının taşınmasına yarayan kimyasal ileti maddeleridir. Hormonlar salgı bezlerinde yapılır, kan yoluyla hedef organlara iletilirler.
Östrojen Hormonu
Östrojen hormonu kadınlık fonksiyonlarını belirleyen en önemli hormondur. Yumurtalıklardan bol miktarda salgılanan östrojen, en güçlü etkisini kadının üreme fonksiyonuna sahip olduğu yaş döneminde gösterir.
Progesteron Hormonu
Progesteron hoprmonu yine yumurtalığın ürettiği bir hormondur. Gebelikte üretimi artar. Memedeki temel fonksiyonu süt ve salgı üreten yapıların farklılaşmasını sağlamaktır. Progesteron etkisi ile memede hücrelerde salgı oluşturma yönünde değişiklikler olur.
Prolaktin Hormonu
Prolaktin hormonu beyindeki Hipofiz bezinden salgılanır. Asıl etkisi doğumdan sonra memede süt salgısını sağlamaktır. Süt bezlerini döşeyen hücre tabakasını aktif süt salgılayan salgı hücrelerine çevirir.
Diğer Hormonlar
Androjen Hormonu, Kortizol Hormonu, Büyüme Hormonu, İnsülin Hormonu, Tiroid Hormonu
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.