Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
DİĞER HORMONLAR

Androjenler (Erkeklik Hormonu)

En önemlisi testosterondur. Yani östrojen ve progesteronun etkilerini kırar. Memede hücre bölünmesi ve salgı yapma yönündeki değişim ve gelişmeleri baskılayıcı etkiye sahiptir. Erkekte meme gelişiminin olmaması östrojen azlığı, testosteron fazlalığı ve testosteron hormonunun östrojenin etkilerini baskılaması ile sağlanmaktadır.

Kortizol

Memede hem hücre çoğalması hem de salgı üretme yönündeki arttırıcı etkisi vardır. Östrojenin etkisini attırdığı bilinmektedir. Kortizonun arttığı dönemlerde östrojenler de artmış gibi reaksiyon görülebilir. Özellikle stres nedeniyle arttığı bilinen kortizol aynı zamanda tüm vücutta ödem meydana getirmektedir. Meme dokusuda bu ödemden etkilenmekte, gerilmekte ve hassasiyet kazanmaktadır.

Özellikle yağ dokusunda bazı kortizol türevlerinin östrojene dönebildikleri bilinmektedir. Onun için stresten uzak durmak veya stresi kontrol altında tutmaya çalışmak, vücudun ürettiği östrojen miktarının da kontrol altında tutulmasına destek olmaktadır.

Kortizol aynı zamanda hastalıklara karşı olan direncinde düşmesine sebep olmaktadır. Özellikle meme kanseri gibi, vücut direncine çok yoğun ihtiyaç duyulan hastalıklarda kişinin stresini kontrol altına alması önem kazanmaktadır.

BÜYÜME HORMONU Tıpkı kortizol gibi memede hücre çoğalması ve salgı üretimini destekler. Anne karnında ve ergenlikte memenin gelişiminde önemli rol oynar. Meme kanseri gelişimini hızlandırabildiği bilinmektedir. Bu nedenle gençlerde meme kanseri daha hızlı büyüyebilir ve yayılabilirken yaş arttıkça meme kanserinin gelişim hızı büyüme hormonundaki azalmaya bağlı olarak yavaşlamaktadır.

Gebelikte karşılaşılabilecek meme kanseri bu noktada en önemli olandır. Çocuk gelişiminin sağlanması için büyüme hormonu ileri derecede artmıştır. Büyüme hormonu nedeniyle meme kanseri büyümeside hızlanabilmektedir. Anne adayının her dönemde olduğu gibi memesindeki değişikleri takip etmesi ve bir değişiklik hissederse en kısa zamanda doktora başvurması gerekmektedir.

İNSÜLİN Meme dokusuna etkisi tıpkı kortizol ve büyüme hormonu gibidir. Asıl fonksiyonu şekerin dokular tarafından alınımını ve kullanımını sağlak olan insülin fazla salgılandığında doku gelişimini aşırı arttırabilir. Meme kanserindede baskılamaya çalıştığımız hücrelerin üremesini arttırıp tedavinin etkinliğini azaltabilir.

Bu nedenle özellikle meme kanseri tedavisi olmuş hastalar insülin ve şeker kontrollerini düzenli yaptırmalıdırlar. Düzenli beslenme, gerekirse diyet ve spor, karşılaşılabilecek sorunları engellemek için çoğu kez yeterli olmaktadır.

TİROİD HORMONLARI Tıpkı progesteron gibi, memenin süt salgılayan bölümlerinin uyarılmasına gelişmesine neden olur. Ayrıca progesteron hormonunun etkisine yardımcı olarak bez yapısındaki değişiklikleri kolaylaştırır. Özellikle TSH düzeyindeki yükselmeler meme dokusunun büyümesinden sorumlu tutulur. Çünkü meme dokusunun Östrojen ve prolaktin hormonuna duyarlılığını arttırabilmektedir.

Özellikle hasta meme dokusundaki büyümeden şikayet ediyor ve kilo almamasına rağmen sütyen boyutunu büyütmek zorunda kaldığını ifade ediyorsa tiroid testlerinin görülmesi gereklidir. Tiroid hormonları hücre üremesini de arttırabileceğinden meme kanserinde de dikkatle izlenmelidir.

Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.