Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
Emzirme Bilgisi

Tüm gebelik dönemi boyunca memenin bez ve kanal dokusu, değişim ve gelişime uğrayarak emzirmeye hazırlanır. Meme dokusu doğumu hemen takiben aldığı hormonal emirler ile süt salgılama fonksiyonunu başlatır. Salgı faaliyetin başlamasında etkili olan hormon Prolaktin dir. Annenin doğumu ve çocuğunu hissetmesinin ardından merkezi sinir sisteminden salgılanır.

Hormonal etki sonucunda gelişimini tamamlamış olan bez dokusu birkaç saat içinde süt yapımını başlatır. Beyinde hipofiz bezinden salgılanan Prolaktin hormonu tahmin edilebileceği üzere annenin ruhi durumundan çok etkilenir. Doğumdan sonraki ilk birkaç saat annenin huzurlu olması çok önemlidir. Annenin çocuğunu hissetmesi, huzurlu olması, çocuğunu ve ona karşı duyduğu sevgiyi fark etmesi emzirme isteğinin oluşmasını sağlar. Prolaktin salgısı ve süt üretimi yeteri kadar oluşur.

Süt verme işlemi annenin aktif olarak katıldığı bir süreçtir. Çocuk memeyi aldığında yine ikinci bir hormon devreye girer ve sütün biriktiği meme kanallarını kasarak sütün bebeğe doğru hareket etmesini sağlayarak emme işlemini kolaylaştırır. Oksitosin adı verilen bu hormon sayesinde süt meme kanalları içinde birikmeden atılır. Bu hormonların düzensiz salınmaları süt salgısını ve emzirme işlemini bozabilir. Süt salgısının yeterli olması, emzirmede mekanizmaların doğru çalışması için annenin iyi beslenmesi, stresten kaçınması ve iyi uyuması, dinlenmesi gerekmektedir.

Meme ucunun emzirme sırasında bakımı da çok önemlidir. Emzirme ve gelen süt nedeniyle meme başı daha ıslak kalacaktır. Çocuğun ağzındaki mikroplar buraya bulaşabildiği ve süt ile ıslanmış meme başı mikroorganizmalar için iyi bir besi alanı oluşturacağı için kolaylıkla enfekte olabilir. Meme başında çatlak, mantar enfeksiyonları, yara oluşumu ve hatta bakteriel enfeksiyonlar görülebilir. Herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında doktora danışılmalı ve tedavi planlanmalıdır.

Enfeksiyondan korunmanın en kolay yöntemi meme başının temiz ve kuru tutulmasıdır. Enfeksiyondan ve çatlaklardan korunma için krem gibi bazı ilaçlarıda içeren pek çok yöntem önerilmektedir. Eğer sütyen altına pet gibi akıntı koruyucu kullanılacak ise sık değiştirilmeli meme başı emzirme öncesi sonrası ılık su ile temizlenmeli ve silinmeden nazikçe kurutulmalıdır. Çocuğun ağzında gelişebilen enfeksiyonlar fark edildiğinde, tedavi planlanına meme başı da eklenmelidir.

Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.
Gizlilik | Yasal Uyarı

Adres: 1413 Sokak No:51 Kahramanlar İZMİR   |   Tel: 0(232) 446 84 75 (Pbx)   |   Fax: 0(232) 446 84 73