Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
HORMON NEDİR?

Hormonlar organ fonksiyonları ve metabolizmanın düzenlenmesi için gerekli emirlerinve cevaplarının taşınmasına yarayan kimyasal ileti maddeleridir. Hormonlar salgı bezlerinde yapılır, kan yoluyla hedef organlara iletilirler. Hormonlar hücreleri harekete geçiren anahtarlardır dersek yanlış olmaz. Tüm vücut hücrelerinin büyümeleri ve gelişmeleri için gereklidirler. Az salındıklarında gelişme gerilikleri ortaya çıkarken aşırı salındıkları durumlarda etkiledikleri organlarda fazla gelişim ve doku fonksiyonlarını bozabilecek kadar şiddetli düzensiz doku üremesine sebep olabilmektedirler. Meme kanseri gelişiminde de hormon etkileri, üzerinde özellikle durulması gereken bir noktadır.

Hormonlar vücutta çeşitli organlardan salgılanırlar. Özellikle meme için önemli olan Östrojen ve Progesteron hormonları yumurtalıklardan salgılanırlar. Kortizon böbrek üstü bezlerinden salgılanırken, insülin pankreastan salgılanır. Östrojen ve progesteron un temel etkileri meme ve jinekolojik organlar üzerine iken, diğer hormonlar aslında başka amaçlara hizmet ederler, ancak bazıları meme üzerinde de değişikliklere yol açabildiğinden meme ye etki eden hormonların içinde sayılmaktadırlar.

Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.