Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
MEME ANATOMİSİ
GENEL ANATOMİ

Meme vücudun ön bölümünde, göğüs duvarında 2. ve 6. kaburga arasında yerleşmiştir. Aslında bir ter bezi olan meme östrojen ve progesteron adı verilen kadınlık hormonu ile süt verme fonksiyonu kazanmıştır. Memede süt salgılama fonksiyonu olan süt bezleri, üzüm salkımı gibi yapılar oluşturmuştur. Bu yapılar kanallara açılır, kanallar aracılığı ile de oluşan süt meme başına taşınır. Meme dokusundaki hücreler bu fonksiyonları sağlıklı yerine getirmek için östrojen ve progesteron hormonlarına ihtiyaç duyar.

1. Duret bağları (cilt altında)
2. Cilt altı yağ yastığı
3. İnce kanalcıklar
    Ana kanallar
4. Kas arkası yağ yastığı
5. Göğüs duvarı kasları
6. Meme arkası kas tabakası
7. Areola
8. Meme başı
9. Cooper bağları (memeye şekil verir)
Meme, Meme Anatomisi

SÜT BEZİ-KANALLARI ( LOBÜLLER-DUKTUSLAR )

Değişime uğramış salgı bezi olan memenin kanal ve bez üniteleri cilt altı yağ dokusunun içinde yer alırlar.Bezin kendisini meydana getiren 15-20 adet lop (bir araya gelmiş süt bezi grupları), meme başı ucunda sonlanan birer kanala sahiptir. Memenin fonksiyonel olarak en aktif bölümü (salgı üreten) kısmı bu loplardır. Salgı (süt) loplarda üretildikten sonra kendine ait kanal (duktus) ile meme başına taşınır. Bu sayede bebek süt emebilir.
MEMEBAŞI

Meme başı, 4. interkostal aralık (kaburga aralığı) seviyesinde yer alır ve areola adı verilen kahverengi bir alan ile çevrelenmiştir. Memebaşı, areolanın ortasında bir nodül şeklindedir. Meme başını çevreleyen areola 2-6 cm çaplıdır. Areola yüzeyinde bulunan küçük çıkıntılara "Montgomery" tüberkülleri adı verilir. Bunlar emzirme sırasında meme başının yağlanarak çatlaklardan korunmasını sağlayan büyük yağ bezlerinin açıldığı bölgelerdir.
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.
Gizlilik | Yasal Uyarı

Adres: 1413 Sokak No:51 Kahramanlar İZMİR   |   Tel: 0(232) 446 84 75 (Pbx)   |   Fax: 0(232) 446 84 73