Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
MEMENİN FONKSİYONU

Memenin en önemli fonksiyonu süt üretme ve emzirmedir. Gebelik sırasında memenin bez dokusu kendisini süt vermeye (laktasyon) hazırlar.Bez dokuda çoğalma-gelişme olurken, aradaki yağ ve bağ dokusu miktarında azalma görülür. Hormonal uyarıya cevap sırasında bez dokusundaki hücreler bölünerek çoğalırken, kanallar dallanır ve süt bezleri (alveoller) gelişmeye başlar. Gebelik boyunca bu değişiklikler devam eder ve meme büyür-gelişir.Çocuğun süt emme işlemi aktif bir işlemdir. Emme süresince annenin meme başında teması hissetmesi ile ortaya çıkan duygulanımı sayesinde, küçük süt bezleri ve süt kanalları çevresindeki ince kas demetlerinin kasılması ile, süt, emilmeyi kolaylaştırılmak üzere, meme başı altındaki kalın süt kanallarına doğru sevk edilir.

Pek çok kez emme işlemine annenin hormonlarının ve bezler çevresindeki kasların katıldığını unuturuz. Halbuki annenin aktif katılmadığı durumlarda çocuk sütü yeteri kadar ve istenilen hızda ememez. Özellikle stresli dönemlerde, annenin çocuğa ve emzirmeye yeteri kadar konsantre olamadığı durumlarda, enfeksiyonlar ve meme başı çatlaklarında meydana gelen şiddetli ağrı ve oluşturduğu emzirme korkusu nedeniyle anne emzirmeye aktif katılamaz.

Annenin pasif kaldığı durumlarda hem süt salgısı azalmaya başlar hemde süt basınçla çocuğa doğru aktarılamadığı için çocuk sütü emmekte zorlanmaya başlar. Emzirme sonrası beklenen yumuşama tam olmaz ve bazı alanlar gergin kalır. Sütün kalması enfeksiyonlara , şişkinlik ve ağrıya sebep olmaktadır. Tabii bu koşullarda anne iyice emziremez hale gelebilir ve süt kesilebilir.

Yeni doğum yapmış olan anne her türlü strese karşı aşırı derecede duyarlı olduğundan, yakınlarıda kendisine yardımcı olmalı ve anneyi streslerden uzak tutmalı ve korumalıdır. Meme başı çatları en kısa zamanda doktora baş vurularak tedavi ettirilmeli ve emzirme konforunu bozabilecek herşey elden geldiğince engellenmelidir.

Emzirme anne ile çocuk arasındaki paylaşımın temel taşıdır ve anne sevgisinin güçlenmesini sağlar. Çocuk sadece beslenmez ama aynı zamanda kendini güven içinde hissettiği bu durumda iç huzurunun gelişmesi de sağlanır.

Emzirmenin asıl aktif olduğu dönem yaklaşık 3-5 dakika sürmektedir. Bu süre içinde çocuk emmesi gereken sütün %80 ini emer. Emzirme süresi genelde 15 dakika kadardır. Geri kalan süre de çocuğun keyif süresidir. Bu süre gereğinden fazla uzatılırsa meme başında sorunlar yaşanabilir.

Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.