Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
ÖSTROJEN

Kadınlık fonksiyonlarını belirleyen en önemli hormondur. Yumurtalıklardan bol miktarda salgılanan östrojen, en güçlü etkisini kadının üreme fonksiyonuna sahip olduğu yaş döneminde gösterir.

Meme gelişiminde en fazla rolü oynayan östrojen, meme hücre bölünmesini arttırır. Meme yapısındaki kanalların gelişmesini sağlar. Ayrıca damarlanmayı, çevre bağ dokusunun yapımını ve yağ dokusu birikimini sağlar. Bütün bu etkiler meme dokusunun hacim ve ağırlık olarak büyümesi ile kendini gösterir.

Hücrelerde progesteron hormonunun hücre bağlantı noktalarının gelişmesini ve progesteron hormonunun memeye etki etmesini sağlar.

Östrojenin ya vücutta fazla üretilmesi yada aktivitesinin normalden fazla olması reaksiyonlara sebep olur. Yüksek östrojen aktivitesi ile meme destek dokusunda ödem meydana gelir. Bu ödeme karşı memede görülen kimyasal ve hücresel reaksiyon ile doku sertleşmesi, kanallarda sıkışma ve sonucunda adını pekçok kez duyduğunuz fibrokistik yapı ortaya çıkar. Kanallarda hücre artışınında görülebildiği bu durumlarda meme başından basit akıntı gelebilmektedir.

Hormon, Hormon Nedir


Hormon, Hormon Nedir
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.