Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
MEME HASTALIKLARI
Fibroadenom
Meme kanallarının içindeki veya çevresindeki dokuda hücre artışı ile meydana gelen yapılardır. Kanalın içini hücreler sıkı bir şekilde tümü ile doldurduğundan genellikle lastik kıvamındaki sertlikte hissedilen kitlelerdir.
Fibrokistik Yapı
Memenin bez yapısının devamlı bir salgısı vardır. Bu salgı süt bezlerinde üretilir. Küçük kanallar aracılığı ile meme başına doğru sevk edilir. Burada geri emilir veya meme başında küçük bir kabuk bırakarak kurur.
Prekanseröz Lezyonlar
Bu değişiklikler memede kanser öncesi veya kanserleşebilecek değişiklikler olarak adlandırılırlar. Saptandıklarında hasta yakın takibe alınmalıdır.
Sklerozan Adenozis
Meme destek dokusunda artış ile birlikte hassasiyet ve memede sertleşme ile kendini gösteren bir hastalıktır. Tanı genellikle cerrahi olarak konur.
Atipisiz Hiperplazi
Meme dokusunu oluşturan hücrelerin kotrolsüz çoğalmasıdır. Bu çoğalma hücrelerin yapısında dejenerasyon (bozulma) olmaksızın gerçekleşmiştir. En önemli nedeni hormon düzensizlikleridir.
Papillom - Hamartom
Papillom meme kanalı duvarından kanal boşluğuna doğru çıkıntı şeklindeki yapıdır. Genellikle tek bir kanaldan kanlı memebaşı akıntısına neden olur.
Hamartom Nadir görülürler, iyi sınırlı kitle olarak bulgu verebildikleri gibi, çevre dokudan ayrılması mümkün olmayan cinsleri de vardır.
Yağ Nekrozu
Meme dokusu, memenin bez dokusu ve destek dokusundan oluşur. Bu destek dokusunun temel elamanlarından olan yağ dokusu, damarsal beslenmesi çok güçlü olmayan bir dokudur.
Duktal Ektazi
Kanal ve çevresindeki dokuda gelişen enflamasyona bağlı kanal sisteminin genişlemesi, genişleyen kanalda salgı birikmesi, salgının kanal dışındaki dokuya sızması ve iltihabi bir reaksiyonun gelişmesidir.
Meme Enfeksiyonu(Mastit-Abse)
Sıklıkla emzirme sırasında, hava koşullarının sıcak ve nemli olduğu kötü hijyenik koşullarda oluşan bölgesel, hafif veya yüksek ateşle seyreden memenin iltihabi hastalığıdır. Şişlik, hassasiyet, ani başlayan şiddetli ağrı ve kızarıklık eşlik eder.
Granülümatöz Mastit
Tüberküloz, sarkoidoz, tifo, mantar gibi bazı özel mikroorganizmaların sebep olduğu farklı bir mastit türüdür. Nadir görülür. Memede kitle olarak karşımıza çıkabilir. Abse ve akıntı, tekrarlayan mastitler, memebaşı çekilmesi eşlik edebilir.
Meme Başı Akıntısı
Memenin patolojik bir lezyonu, hormonal dengesizlik veya vücudun salgıladığı hormonlara verilen fizyolojik cevap nedeniyle meme başı akıntısı görülebilir. İki tipi vardır.
Premenstruel Sendrom
Adet öncesi dönemde karşılaşılır. Genelde hormonal dengesizliğe bağlı, meme dokusunda kendini belli eden ödem sonucu meydana gelen değişiklikler şikayetlerden sorumludur. Hasta memede şişkinlik, gerginlik, sertlik ve ağrı hisseder.
Süt Gelmesi-Galaktore
Gebelik veya emzirme dönemi dışında devam eden memeden sütlü sıvı gelmesine galaktore denir. Genellikle renksiz veya beyazdır. Ana sebep prolaktin salınımının uygunsuz olarak artmasıdır.
Meme Başında Egzema
Meme başı ve çevresinde kaşıntı, kızarıklık, kabuklanma ile kendini gösterir. Pek çok kez mantarlar sebep olmaktadır. Tedaviye direnç gösterirse, ve uzun sürerse meme başında görülebilecek ve meme kanserinin bulgularından biri olabilecek Paget ile karışabileceği için, ileri tetkik yapılaması gerekebilir.
Meme Ağrıları(Mastalji)
Sık karşılaşılan bir şikayettir. Adet döngüsüne bağlı olan ve adet döngüsünden bağımsız formları vardır.Adet döngüsüne bağlı olan formunda meme dokusu gergin ve nodüllü karakterdedir.Ödeme bağlı gelişen bir tablodur.
Lipom
Yağ dokusunun ince bir zar ile çerçevelenmiş şeklidir. Çoğu yüzeyseldir, ultrasonografi ve mamografi ile tespit edilmeleri çok kolaydır.
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.