Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
MEME HASTALIKLARI
Fibroadenom

Meme kanallarının içindeki veya çevresindeki dokuda hücre artışı ile meydana gelen yapılardır. Kanalın içini hücreler sıkı bir şekilde tümü ile doldurduğundan genellikle lastik kıvamındaki sertlikte hissedilen kitlelerdir. Hareketli ve ağrısızdırlar. Kistlere göre
Fibroadenom, Memede Ağrı
daha genç grubun hastalığıdır. Daha cok 22-29 yaş grubunda görülürler. Küçük boyutta oldukları ve büyümedikleri sürece takip edilebilirler.

Ortaya çıkış sebepleri bilinmemekle birlikte hormonal düzensizlikler ve bu düzensizliklere sebep olabilecek dönemlerden sonra büyüyebildikleri gözlenmektedir.

Halk arasında süt bezeleri olarak adlandırılırlar. Tedavi planlarında stres kontrolü önerilmesinin yanı sıra büyümeyi engellediği ve hormonal dengeleyici oldukları düşünülen destekleyici tedaviler seçilebilmektedir.
Erken yaş grubunda saptandığı için ve 35 yaş aylında mamografi memenin yoğunluğu nedeniyle yetersiz kalabildiği için tanısında daha çok Ultrasonografi kullanılmaktadır. Ayırıcı tanısında hücresel üreme ve damar gelişiminin ( anjiogenezis) belirtilerinin izlenebildiği Termalgrafi yada MR kullanılabilmektedir.

Büyüme saptananlarda küçükte olsa kanserleşebilme riski olduğu için cerrahi yöntemle total olarak çıkarılması önerilir.
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.