Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
Memenin İyi Huylu Hastalıklarında Hormonların Rolü

İyi huylu meme hastalıkları memenin kötü huylu olmayan bütün hastalıklarını kapsar. Bunlar memenin şekil bozuklukları, akıntıları, süt gelmesi, enfeksiyonları ve doku reaksiyonları olarak sayılabilir.

Bu konuda bazı noktalarda ayrıntılı bilgimiz varken bazı noktalarda da halen tam kesinleşmiş sonuçlar olmamakla beraber uzun süreli hasta takipleri sonucundaki değerlendirilmelere paralele üretilen teoriler vardır.

Östrojene dayalı rahatsızlıklar: Kadında temel hormon olan Östrojenin ya vücutta fazla üretilmesine yada aktivitesinin normalden fazla olmasına bağlı gelişen reaksiyonları içerir. Yüksek östrojen aktivitesi ile meme destek dokusunda ödem meydana gelir. Bu ödeme karşı vücudun gösterdiği kimyasal ve hücresel reaksiyon ile doku sertleşmesi, kanallarda sıkışma ve sonucunda adını pekçok kez duyduğunuz fibrokistik yapı ortaya çıkar.

Progesterona bağlı rahatsızlıklar: Bunlar genellikle vücutta östrojen hormonu ile progesteron hormonunun birbirleri ile oranlarının bozulması ile ve daha çok progesteron hormonun azalmasına bağlı oluşur ve yine ilk rahatsızlık grubunda anlattığımız değişikliklere benzer değişikliklerin görülmesine neden olur.

Prolaktin hormonuna bağlı rahatsızlıklar: Gebelik sonrasında süt verme işleminde temel rol oynayan bu hormonun eksiklik ve fazlalığı etkili olmaktadır. Anne karnında meme dokusunun ilk gelişiminde etkili olduğu için düzeyindeki değişikliklerin meme dokusunda gelişme problemi yaratabildiğine dair görüşler vardır. Gebelik sonrasında prolaktinin artması memede gerginlik şişkinlik yaratabildiği gibi meme başından süt gelmesine de neden olabilmektedir.

Diğer hormonlar: Tiroid dokusunun gelişmesini sağlayan TSH hormonu meme dokusunun Östrojen ve prolaktin hormonuna duyarlılığını arttırabilmektedir.

Kortizol ün yine östrojenin etkisini attırdığı bilinmektedir.

Hormonlar vücudun çalışma sistemini düzenlerlerken salgılanmarındaki düzensizlikler sonucu pek çok rahatsızlığıda ortaya çıkarabilmektedirler. Önümüzdeki hafta da hormonların kötü huylu hastalıklardaki rolünü inceleyeceğiz.

Uzmana Sorduk

Vücut şekillenmesi ve organ fonksiyonlarında önemli rolü olan hormonlar özellikle tam dengenin oturmadığı dönemlerde sıkıntı yaratabilmektedir. Genelde bluğ çağında ve sonrası yakın dönemde bu dengesizlik varken menapozun yaklaştığı dönemlerde yine benzer dengesizlikler yaşanabilmaktadir. Bu durumda rahatsızlık çok ilerlemeden bir uzman doktora baş vurulması ve gerekli tetkiklerin yaptırılması gereklidir.

Op.Dr.Cüneyt Tuğrul Genel Cerrahi Uzmanı
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.