Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
MEME HASTALIKLARI
Prekanseröz Lezyonlar

Bu değişiklikler memede kanser öncesi veya kanserleşebilecek değişiklikler olarak adlandırılırlar. Saptandıklarında hasta yakın takibe alınmalıdır.

Papillomatozis

Nadir görülür. Genelde bir çok papillomun aynı kanal zincirinde -aynı lobda- görülmesi ile karakterizedir.Yüksek kanserleşme riski vardır. Saptandığında sıkı şekilde izlenmeli ve çok fazla beklenmeden Cerrahi yöntemle bütün olarak çıkarılmalıdır. Mamografide üzüm salkımı gibi birbirine yakınlaşmış yapılar olarak kendini belli eder.

Fibroadenomatozis

Memede aynı anda birden fazla fibroadenom olmasıdır. Kanserleşme riski düşüktür. Fibroadenomlarda büyüme eğilimi varsa cerrahi olarak çıkarılması önerilir. Genellikle ameliyat öncesi birbirinden nisbeten uzak yerleşimli yapılar olarak saptanır.
Memede Ağrı, Fibreadenom
Genelde fibroadenomlar icin yapılan ameliyat sonrasında patoloji ile tanısı konur.

Atipik Hiperplazi

Memede kanalların içinde dejenere hücre çoğalması vardır. İlerlerse kanal içi kansere dönebilir. Meme dokusunda sertleşme hikayesi olan hastalarda saptanmakla birlikte ultrasongrafide düzensiz, doku içinde net sınırlanamayan ama yapısı nedeniyle şüphe
Memede Dokusunda Sertleşme, Atipik Hiperplazi
uyandıran bir yoğunlaşma şeklinde kendini gösterir. Eğer yapı içinde kireçlenmeler varsa veya yoğunlaşma ileri derecede ise Mamografi ile tanı konabilir.

Lobüler Karsinoma İnsitu

Memede loblarda destek dokuda dejenere hücre artışı vardır. Lobüler karsinoma dönebilir. Erken tanısı oldukça zordur. Bazen hasta tarafından hissedilen bir kabalaşma hissi olabilmekle birlikte çoğu kez sessiz seyreder. Hasta meme dokusunda öncelikle bir kabalaşma hissi olmak üzere bir değişiklik hissetse de her zaman teşhis yöntemleri ile tanınamayabilir. Bu nedenle meme dokusunda değişiklik hisseden hastalarda herhangi bir bulgu saptanmasa da hastalar yakın takibe alınmalıdır.
Meme Dokusunda Bozulma, Atipik Hiperplazi
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.