Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
Bitkisel Destek Tedavi
Günümüzde çalışmalara göre hastalar çevrelerinden aldıkları bilgiler doğrultusunda pek çok kez destekleyicileri talep etmekte, tedavisini düzenleyen hekimin de genel tedavi protokolü bittikten sonra bitkisel destekleyiciler konusunda hastalarını serbest bıraktıkları görülmektedir.

Önemli olan kullanılabilecek destek ne olursa olsun bitkilerinde güçlü kimyasal maddeler içerebilecekleri ve hastaların kendilerine uygulanan tedavi protokolleri ile uyumsuzluk yaratabileceği ve hatta zehirlenmelere varan yan etkiler görülebileceğini unutmamalarıdır. Yan etkiler kimi zaman tedavinin kesilmesine neden olabilecek kadar ciddi olabilmektedir.

Bu sebeple hastaların kullanmayı planladıkları destek tedaviler konusunda mutlaka doktorlarını bilgilendirmeleri ve fikrini almaları gerekmektedir. Özellikle kemoterapi ve radyoterapi sırasında tedavi protokollerini bozabilecek her şeyden kaçınılması ve bu dönemde hastaların özellikle doktorlarını haberdar etmeksizin destekleyicileri kullanmaktan uzak durulması şiddetle önerilmektedir.

Sıklıkla kullanılan destekleyiciler

Greyfurt un acı tadını veren(Naringenin) Bazı ilaçların karaciğerdeki yıkılımını ve vücuttaki aktivasyonlarını, etkilerini değiştirdiği bilinmektedir. İlaç kullanılan dönemde tüketilmesinden kaçınmak gereklidir.

Kırmızı üzüm çekirdekleri ( Rezveratrol) Güçlü bir antioksidan olarak bilinir, Hücrelerin deforme olarak değişikliğe uğramalarını engellediği ve kanserden koruyabileceği düşünülmektedir.

Karnabahar, lahana, brüksel lahanası, brokoli, cibes (indol-3-carbinol) gibi gıdaların sık tüketilmesinin meme kanseri ile karşılaşılmayı azalttığı düşünüldüğünden sıklıkla tüketilmeleri önerilir.

Soya - fitoöstrojenler tartışmalı preparatlardır. Özellikle uzak doğuda, genç yaş grubunda kullanıldığında meme kanserini azalttığı düşünülmektedir. Halen kullanılan preparatlar arasında doz standardizasyonu olmadığından çalışmaların birbirlerini desteklemediği görülmektedir. Buna rağmen dünyada pek çok kurumda çeşitli preparatları sıklıkla kullanılmaktadır.Ör: Fermente protein ürünleri ABD de destekleyici tedavide meme kanseri için önerilmektedir.İsveçte Miso çorbası adı altında önerilmektedir.

Echinacea vücut direncini arttırdığı bilinmekte olup özellikle sağlıklı kişilerce gripal hastalıklardan korunmak içinde kullanılmaktadır. Ancak ilaçların etkinliklerini değiştirebileceği için özellikle kemoterapi sırasında kullanılmaması gerektiği savunulmaktadır. Aşırı ve uzun süreli kullanımı kemik iliğinde baskılanma yaratabileceği için kullanılmasının düşünüldüğü durumlarda aralıklar verilerek periyodik olarak kullanılması ve tedaviyi takip eden doktorun bilgilendirilmesi gereklidir.

Sayılabilecek onlarca daha preparat hastalar tarafından sorgulanmakta ve hatta pek çok kez kullanılmaktadır.
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.
Gizlilik | Yasal Uyarı

Adres: 1413 Sokak No:51 Kahramanlar İZMİR   |   Tel: 0(232) 446 84 75 (Pbx)   |   Fax: 0(232) 446 84 73