Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
Cerrahi Teşhis Yöntemleri
Biyopsi...Saptanan kitleden parça alınarak tanısının konması için yapılan işlemdir.

İnce İğne Asprasyon Biyopsisi (FNAB)...Memedeki yapıdan özel bir iğne ile parça alınarak patolojide incelenmesi ile tanı konulan yöntemdir. Alınan az miktardaki materyel ile kitlenin sadece patolojik olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Hastalığın türüne yönelik patolojik tanının konması için genelde materyel yetersiz kalabilmektedir. İyi huylu kitlelerden olan kistlerin boşaltılmasında ve tanısında öncelikli olarak tercih edilmektedir.

Tru-cut...FNAB de kullanılan iğneden daha kalın bir iğne ile dokudan parça alınarak tanı konulan yöntemdir. USG eşliğinde yapılan bu yöntem sayesinde %95 oranında doğrulukla meme dokusuna cerrahi olarak büyük bir işlem yapmaksızın kısa zaman içinde kitleye tanı koymak mümkün olmaktadır.

Özellikle bulunduğu yerde büyümüş olan yapılarda, koltuk altına ve uzak dokulara yayılım olduğu düşünülen durumlarda tedavide ilk adım olarak cerrahi olarak kitlenin çıkarılması veya mastektomi planlanmamaktadır. Kitleye tedavi gayeli cerrahi müdehalenin yapılamadığında ve öncelikle kemoterapi ile küçültülmesi planlandığında kitlenin, kanser olup olmadığı, kanser ise türü, kemoterapi seçimi için hormon sonuçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. True cut yöntemi bu sonuçların alınan parçada çalışılmasına izin veren ve süreci kişiye büyük bir travma vermeksizin hızlandıran bir yöntemdir.

Cerrahi Biyopsi (Total eksizyon)...Memedeki kitlenin cevresindeki güvenli bir alanla birlikte tamamen çıkarılması ve patolojik olarak incelenmesidir. Eksizyonel biyopsi adı verilmektedir. Yapının total olarak çıkarılmadığı duruma da insizyonel biyopsi adı verilmektedir.

Frozen ile Cerrahi Biyopsi...Cerrahi sırasında alınan materyelin patolojiye gönderilip , özel bir dondurma işleminden geçirilerek hızlı şekilde boyanması ve kitleye tanı konması amacıyla yapılır. Patolojik sonuç 15-20 dakikada verilebildiği için genelde daha önce müdehale edilmemiş (Küçük) kitlelerde tercih edilir. Kitlenin yaygınlığın saptanması, cerrahinin büyüklüğünün ve cerrahi sınırların saptanmasında faydalanılmaktadır. Aynı zamanda küçük tümörlerde koltuk altına olabilecek yayılımın değerlendirilmesinde de kullanılmaktadır.
 
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.
Gizlilik | Yasal Uyarı

Adres: 1413 Sokak No:51 Kahramanlar İZMİR   |   Tel: 0(232) 446 84 75 (Pbx)   |   Fax: 0(232) 446 84 73