Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
MEME KANSERİ
Erkekte Meme Kanseri: Erkeklerde meme kanseri gelişebileceği ne yazıkki toplumun büyük bir kesimi tarafından bilinmemekte, farkedilen değişiklikler herhangi bir hastalığa yorulmadığından tanı ve tedavi gecikebilmektedir.

Erkekte meme kanseri aslında kadınla karşılaştırıldığında ülkemizde çok daha nadir karşılaşılan bir hastalıktır. Her yüz kadına karşın bir erkek meme kanseri saptanmaktadır. Ancak sağlık koşullarının aşırı bozuk ve özellikle beslenmenin çok kötü olduğu ülkelerde erkekte meme kanseri ciddi bir sağlık problemi olarak karşın görülmektedir. Bu ülkelerde erkeklerde görülen meme kanseri dört kadına bir erkeği etkilemektedir, yani erkeklerde görülme sıklığı kadınlarda görülme oranının % 25 ine ulaşmaktadır.

Erkekte meme kanserinin ortaya çıkışında kadındaki gibi aynı hormonal mekanizmalar sorumludur. Özellikle östrojen hormonunun yükseldiği durumlar kadında olduğu gibi erkektede meme kanseri gelişimini tetiklemektedir.

Normalde hem kadında hemde erkekte doğumda aynı meme dokusu tomurcuğu vardır. Ergenliğe geçiş sırasında kadında meme dokusu gelişirken erkekte kadınlık hormonlarının yeteri kadar yüksek olamaması ve erkekte erkeklik hormonunun (Testosteron) kadınlık hormonunun ( Östrojen ) meme üzerindeki geliştirici etkisini baskılaması nedeniyle meme dokusunda ciddi bir gelişim izlenmemektedir.

Pek çok kez hemen meme başı altında hafif bir sertlik ve hassasiyet ile kendi belli eden geçici bir gelişim görülebilse de bu durum genelde tedaviye ihtiyaç duymaksızın geçebilmektedir. Sıklıkla 11-15 yaş grubu genç erkeklerde görülmektedir. Nadiren bu dönemde gelişebilecek hormonal dengesizlikler meme dokusunda büyümeye neden olabilmektedir (Bkz: Jinekomasti)

Ancak beslenme sorunları gibi doku ve vücut direncinin düştüğü, karaciğer fonksiyon bozukluklarının arttığı, vücudun aşırı stres altında kaldığı durumlarda, vücut hormon dengesinin bozulması ile meme kanseri riski artmaktadır.

Erkek meme kanseri risk faktörleri:

• Kötü beslenme
• Karaciğer hastalıkları. (Östrojen yıkılamaz ve vücutta birikir)
• Aşırı alkol kullanımı
• Uzun süren sarılıklar
• Karaciğer yetmezliği
• Siroz
• Hormonal dengesizlikler. (Östojen artar, Testosteron azalır)
• Aşırı stres ve yorgunluk ile Testosteron üretimi düşer.
• Yine stres ile Kortizol üretimi (Vücut savunma hormonu) ve Östrojen yapımı artar.
• Dışarıdan hormon alımı
•Hormon yapımını arttıran ilaçlar (bazı tansiyon ilaçları)
• Vücut drenç sistemini düştüğü durumlar ve hastalıklar
• Genetik, Ailede meme kanseri olması. Sadece kız çocuğunu değil erkek bireyleri de etkilemektedir.

Erkekte meme kanseri yayılımı çevre dokusu daha ince olduğu için daha hızlı gerçekleşebilmektedir. Kadında tümör meme dokusu içinde gelişir ve çevresinde geniş bir alan halinde meme bezi ve yağ dokusu olduğu için lenf ve damar tutulumları yanı sıra çevre dokuya olan yayılımı çok daha geç evrede olmaktadır. Erkekte ise genelde büyümüş bir meme dokusu olmadığı için gelişen kanser erken dönemde çevre dokuya yayılım gösterebilmektedir. Yağ dokusunu , cildi daha erken evrede tutabilmektedir. Bu dokuların damar ve lenf yollarını da kullanarak daha hızlı yayılabilmektedir. Hastalığın hızlı yayılabilme özelliği nedeniyle erkeklerde meme dokularında bir değişiklik hissettiklerinde vakit geçirmeden doktora başvurmalı, tetkik ve tedavilerini geciktirmemelidirler. Tanı ve tedavi planı kadında görülen meme kanserindeki gibi olmakla beraber (Bkz: Meme kanseri tanı-tedavisi) kimi zaman erkek hasta ileri evre olarak yakalandığından cerrahi öncesinde kemoterapi planlanması gerekebilmektedir.

• Meme kanserinin erkekte gelişim sebepleri tam olarak algılandığında korunma yöntemleri de daha iyi anlaşılmış olacaktır.
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.
Gizlilik | Yasal Uyarı

Adres: 1413 Sokak No:51 Kahramanlar İZMİR   |   Tel: 0(232) 446 84 75 (Pbx)   |   Fax: 0(232) 446 84 73