Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi

Meme Kanserinde Hormonların Etkisi
Memenin kötü huylu hastalıkları dendiğinde tabii ki akla ilk gelen meme kanseri olmaktadır. Meme kanseri genç yaşlarda seyrek olarak karşılaşılan özellikle 40 yaşlarından sonra görülme yüzdesi artan ve kadın için 55-70 yaşlarında daha yüksek risk oluşturan bir rahatsızlıktır. Bu dönem kadının bazı hormon tedavileriyle de karşılaştığı bir dönem olduğundan geniş açıklamak istedik.

Meme kanseri gelişimi ve bunda hormonların rolü hala tam açıklığı kavuşmamış olmakla birlikte kabul gören bazı teoriler vardır.

Östrojen etkisi: Vücutta çeşitli sebeplerle meydana gelebilen aşırı östrojen hormonu yükselmelerinin ki; bluğ çağı bitiş dönemlerinde, menapoz öncesi dönemlerde, aşırı stres halinde görülebilmektedir; meme dokusunda meydana getirdiği değişiklikler meme jkanserinden sorumlu tutulmuştur. Bu dönemde meme dokusunda kanal içlerinde hücre artışı da oluşabilmektedir.

Progesteron etkisi: Progesteron hormonunun her ne kadar vücutta östrojenin yan etkilerini azalttığı bilinse de bu hormonun tek başına yüksek seviyelerde saptanması meme kanseri riskini arttırdığı savunulmaktadır. Meme dokusunda hücre bölünme hızını ve meme dokusunun bazı hormonlara duyarlılığını arttırır.

Şişmanlık etkisi: Özellikle bazı kilo alış şekillerinde yağ dokusunda Östrojen hormonunun çok yapılabildiği bilinmektedir. Özellikle menapoz sonrasında aşırı kilo alma konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Alkol etkisi: Kendisi bir hormon olmamasına rağmen devamlı ve günde 2 duble olarak belirtilebilecek bir ölçü üzerinde tüketildiğinde karaciğerde meydana getirdiği değişikliklerle östrojen hormonunun ortamdan uzaklaştırılmasını güçleştirir ve riski attırır.

Hormon tedavisi: Özellikle menapoz döneminde kadınlarda kullanılan bu tedavi menapoz şikayetlerinin baskılanmasının yanı sıra kadınları kalp krizi, kemik kırıkları, damar problemlerinden korur. Menapozdaki kadınların % 50'si hormon tedavisini meme kanseri riskini arttırır düşüncesi ile reddetmektedir. Bu konuda yapılan çok geniş çalışmalar meme kanseri riskinde ciddi bir artışı göstermemiştir. Menapozdaki kadının karşısına çıkabilecek rahatsızlıklardan kalp krizi meme kanserine göre çok daha fazla kadının hayatını tehdit edebilmektedir.

Herhangi meme rahatsızlığı saptandığı zaman kadının hormon dengeleri incelenmeli ve hasta takibi bu doğrultuda planlanmalıdır.

Uzmana Sorduk

Menapoz kadında pek çok dengenin değiştiği bir dönem olup hormon desteği ile yardımcı olnması gerekebilmektedir. Gerekli tetkikler olan uzman tarfından yapılan meme muayenesi, Ultrason ve bu yaş grubunda uygulanması gereken mammografi ile bir sakınca saptanmayan hastalar yıllık takiplerini ihmal etmedikleri müddetçe hormon destek tedavisini alabilirler.

Op.Dr.Cüneyt Tuğrul.
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.
Gizlilik | Yasal Uyarı

Adres: 1413 Sokak No:51 Kahramanlar İZMİR   |   Tel: 0(232) 446 84 75 (Pbx)   |   Fax: 0(232) 446 84 73