Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
MEME KANSERİ BELİRTİLERİ
Kitle... Meme kanseri hastalarında en sık görülen bulgudur. Hastaların yaklaşık ¾ ünde kendisi tarafından saptanır. Kanserojen (malign) kitleler genellikle ağrısız, sert, düzensiz sınırlı, cilt veya fasyalara yapışık olma eğilimindedir.

Meme, Meme Kanseri
Meme başı akıntısı... Kanserojen olmayan meme hastalıklarında da görülen bir bulgudur. Kansere bağlı meme başı akıntısı kendiliğinden olup, tek taraflı ve genellikle tek kanaldan olur. Akıntının yanı sıra kitle de varsa özellikle ileri yaştaki hastalarda kanserden şüphelenilmelidir.

Cilt değişiklikleri... Kanser kitlesinin meme cildine yakın olması ciltte cekilmelere veya çukurluklara neden olur.Portakal kabuğu görünümü, ciltte ulserasyon (yaralar), meme üzerindeki venlerde belirginleşme ciltteki diğer bulgulardır.Meme cildinde kızarıklık, ödem, ısı artışı
hassasiyet mastitlerde olabildiği gibi enflamatuar meme kanserinde de görülebilir.

Meme başı değişiklikleri... Meme başında çökme Paget hastalığında sık görüldüğü gibi meme başına yakın yerleşimli tümörlerde de görülebilir.

Meme ağrısı... Meme ağrısı doktora başvuru için en sık görülen sebeplerden biri olmakla birlikte nadiren kanser nedeniyle oluşur.

Aksiller lenfadenopati... Bazen koltukaltında ele gelen lenf bezleri meme kanserinin habercisi olabilir.

Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.