Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
MEME KANSERİ
CERRAHİ TEDAVİ

Lumpektomi (Meme Koruyucu Cerrahi)... Kanser olduğu saptanan yapının bulunduğu lop ile birlikte cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Kitlenin büyüklüğüne göre beraberinde koltuk altındaki lenf bezlerinin örneklenmesi veya alınmasına karar verilebilir. genelde 2 cm den küçük tümörlerde tercih edilmektedir. Kozmetik olarak sonuçları oldukca yüz güldürücüdür.Geride bırakılan meme dokusu için ileriye yönelik olarak koruyucu olaması için Radyoterapi eklenmektedir.

Kuadrenektomi /Meme Koruyucu Cerrahi... Kanser olduğu saptanan yapının bulunduğu kadran ile birlikte cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Genelde hala lokal cerrahi yapılabilecek kadar küçük ama boyutu 2-3 cm olan tümörlerde, çevrede geniş bir güvenli alan bırakmak için kullanılır. Ameliyat sırasında Koltuk altı lenf bezlerinin çıkarılması ( Aksiller Lenf Disseksiyonu) da uygulanmaktadır.

Mastektomi (Modifiye Radikal Mastektomi)... Kanserli memenin kendine ait koltuk altı lenf bezleri ile birlikte tamamen çıkarılmasıdır.

Radyoterapi Cerrahi tedaviden ve kemoterapiden sonra (hastalığın durumuna göre önce de olabilir) memeye veya koltuk altına x ışınları uygulanarak o bölgedeki tümör hücrelerini öldürme yöntemidir.

Kemoterapi Dolaşıma geçmiş tümör hücrelerini veya varsa oluşmuş metastatik odaklardaki hücreleri yok etmek amaçlı uygulanan bir tedavidir. Damar yolu açılarak bir takım ilaç ve ilaç gruplarının vücuda verilmesi şeklindedir.

Hormonoterapi Tümör hücrelerinin bazı hormonlara cevap verme özelliklerine göre uygulanan, uzun yıllar korunmayı hedefleyen tedavi yöntemidir.

Lenfödem Aksiler diseksiyon uygulanmış ve radyoterapi almış hastalarda aynı taraftaki kolun lenfatik geri dönüşünün engellenmiş olmasından kaynaklı gelişen bir tablodur.Uygun tedavi ile geriler.

Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.