Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
Uğraş Tedavileri
Kişinin kendi stresinin kontrol altında tutabilmesi ve hatta stresten kurtulabilmesi için psikiatrinin pek çok diğer alanında olduğu gibi meme kanserinde tedavi sonrasında uğraş terapileri önerilmektedir. Terapilerin hastanın kendi hoşlandığı alanlardan seçilmesi önerilmekle birlikte mastektomi gibi doku kaybının olduğu ve kol kullanımına kısıtlama getirildiği durumlarda bedenin çok yorulmadığı uğraşlar seçilmelidir.

Resim, seramik gibi uğraşlar hem rahatlamak hemde hastanın kendisini ifade edebilmesine yardımcı olduğundan en çok tercih edilenler arasındadır.

Ülkemizde özellikle örgü örmek tercih edilen uğraşlardandır. Yeknesak hareketlere özellikle hasta tarafta koltuk altı sıkıştırılarak uzun süre devam edilmesi kolda şişmeye - lenfödeme neden olabilmektedir.

Hasta yine kendini aşırı yormadan yemek pişirebilecek ve mutfak işlerini yapabilecektir. Bu işlemler sırasında dikkatli olunmalı, ameliyatlı tarafta yanık yaralanma gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Yaralanma durumunda gelişebilecek enfeksiyonlardan korunmak amacıyla yarayı dezenfektanlar ile temizlemeli, steril tamponlar ile ve gerekirse antibiyotik içeren preparatlar ile kapatılmalıdır.

Bahçe işleri ile uğraşmak vücudun fonksiyonlarının arttırılması ve güneş görme sonucu ruhen rahatlattığı gibi, kemik erimesini de önleyebilecektir. Yine buradaki işlemlerde , yaralanmalardan, enfeksiyonlardan kaçınmak için eldiven kullanılmalı, zorlamalı hareketlerden uzak durulmalıdır.

Spor: Düzenli sporun vücudun hormon dengesini düzenlediği, ruhen rahatlatıcı olduğu, şeker dengesini düzenlediği bilinmektedir. Özellikle kilo kontrolü ile birlikte meme kanseri tedavi sonrası takibinde rol oynamaktadır. Seçilecek sporun özellikle ameliyatlı taraftaki kolu çok yormaması ilerde karşılaşılabilecek ödem yönünden önemlidir. Kaldı ki kolda gelişebilecek lenf ödem hareketsiz kolda daha kolay görülmektedir.

Kolu aşırı yormadan yapılacak egzersizler lenf dokusunda pompa etkisi yaratarak lenf ödemin gerilemesini sağlayabilmektedir. Lenf ödem hasta tarafta ameliyat sırasında koltuk altındaki lenf dokusunun çıkarılması ve hatta buraya radyoterapi uygulanması ile lenf sıvısının akışının bozulması sonucu gelişir. Kolda çeşitli seviyelerde görülebilecek ödeme bağlı şişme dikkati çeker. İleri dönemlerde hastanın kolunu kullanmasını da bozabilmektedir. Lenf ödem, düzenli egzersizler, masaj, bandajlar ve uzun kol eldivenleri ile azaltılmaya çalışılmaktadır.
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.
Gizlilik | Yasal Uyarı

Adres: 1413 Sokak No:51 Kahramanlar İZMİR   |   Tel: 0(232) 446 84 75 (Pbx)   |   Fax: 0(232) 446 84 73