Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
MEMEDE ŞEKİL BOZUKLUKLARI
ERKEKTE MEME GELİŞİMİ (Jinekomasti)

Erkekte meme büyümesi meme hastalığı yönünden hastayı korkutan bir durum olduğu kadar, dış görünüşte yarattığı değişiklik nedeniyle de kişinin sosyal hayatını etkilemektedir. Genellikle meme büyümesini ortaya çıkaran faktör kolaylıkla saptanamaz. Yaşamın bazı dönemlerinde meme
Jinekomasti, Erkekte Meme Büyümesi, Memede Şekil Bozuklukları
dokusundaki bu büyüme yaşın gerektirdiği normal bir değişim olarak dahi karşımıza çıkabilir. Bu dönemde görülen jinokomasti erişkin yaşa ulaşıldığında genellikle kendiliğinden geçebildiğinden tedaviye nadiren gerek duyulur.
Eğer doku zaman içinde küçülmüyorsa, mutlaka bir doktora başvurulmalı ve kontrol ettirilmelidir. Yapılan tetkikler gerçek jinekomastiyi destekliyor ve meme dokusu dıştan erkeğin görünümünü dikkati çekecek kadar Jinekomasti, Erkekte Meme Bozukluğu, Memede Şekil Bozuklukları
etkiliyorsa öncelikle sebepleri saptanıp tıbbi veya cerrahi tedavisi planlanmalıdır.

İleri yaşta görülen yaşlılık jinekomastisi ise genellikle 50 yaş ve üzerinde ortaya çıkmaktadır. Genellikle fazla bir sorun çıkarmadan kendiliğinden geriler. Bu yaş dönemindeki erkeklerde sıkça kullanılan kimi ilaçlar, özellikle bazı kalp ilaçları, bazı tansiyon ilaçları, idrar söktürücüler nefes açıcı ilaçlar, östrojen içeren ilaçlar (prostat tedavisinde) uzun süre kullanıldıklarında yaşlılıkta görülen jinokomastiyi arttırır. Ayrıca yalancı jinekomasti olarakta adlandırılabilecek olan yaş ve yağlanmadaki artış ile karşılaşılan Adipomasti adı verilen durumdan da ayrılmalıdır. Adipomastide de meme dıştan büyümüş görünür, genelde ağrı yoktur. Büyüyen meme dokusunun kendi değildir. Sadece cilt altında yağlanma artmıştır ve ciltte buna paralel sarkmıştır.

Ayrıca bazı hastalıklar sırasında da jinekomasti ile karşılaşılmaktadır Kötü beslenme, böbrek yetmezliği, şiddetli sarılıklar, karaciğer sirozu, tiroid bezinin fazla çalışması (hipertiroidi) ve bazı hormon salgılayan tümörler bu hastalıklardan sayılabilir.

Bahsedilen bu hastalıklarda jinekomastinin gelişme nedeni vücutta östrojen hormonunun veya etkisinin artmasıdır.

Jinekomastinin tek taraflı, sert ama ağrısız olduğu durumlarda çok dikkatli olunmalı, erkekte nadir görülse de, meme kanseri bir olasılık olarak düşünülmelidir. (Bkz: Erkekte Meme Kanseri )

Tedavi: Memede büyüme saptandığında önce bu büyümenin gerçek bir jinekomasti mi yoksa yaşa bağlı ciltte gevşeme ve yağlanma sonucu gelişen sağlık için bir zararı olmayan Adipomasti mi olduğu ayrımı yapılmalıdır.

Ayırıcı tanıda genellikle meme USG kullanılmakta olup meme dokusunda aşırı büyüme izlendiğinde gerekirse mamografi de eklenebilmektedir. Gerçek jinekomasti saptandığında kimi zaman olguya memenin iyi huylu hastalıkları da eşlik edebilir. ( Fibroadenom, memede kist v.b.)

Jinekomasti saptandığında sebepler araştırılmaktadır. Karaciğer fonksiyonlarında bozukluğa yol açan sebepler yanı sıra ilaç kullanımlarının sıklıkla karşılaşıldığı durumlarda öncelikle ilaç kullanımının sonlandırılması, ve tıbbi tedaviler ile şikayetlerin geriletilmesi sağlanmaktadır.

Orta ve ileri yaş grubunda genelde tedaviye yanıt ve iyileşme jinekomastiyi oluşturan sebeplerin ortadan kaldırılması ile birlikte sıklıkla görülebilirken, daha genç yaşlarda jinekomasti daha çok iç hormonal dengelerdeki düzensizlikler ile başlamış olduğundan tedaviye yanıt daha düşüktür. Bu durumda meme hormonal etkiler ile gelişimini tamamlamış olup tıbbi tedavi ile gerilemesi pek mümkün görülmemektedir. Meme dokusunun aşırı geliştiği durumlarda gerekirse meme dokusunun cerrahi olarak tümüyle alınması planmaktadır.

Korunma: Dengeli ve yeterli beslenme, Dengeli spor yapma, spor - özellikle vücut geliştirme sırasında aşırı geliştirici ilaçlardan sakınma, tek yönlü beslenmekten sakınma ile erken yaşta görülen jinekomastiden korunulabilir. Aşırı kilo alımı, hormonal dengesizliklerin farkedilerek erken dönemde müdehale edilmeside ileri yaşta koruyucu olabilmektedir. 
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.