Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
MENOPOZ-BESLENME
Menopoz Nedir?
Menopoz kısaca bir kadının 1 yıl süre ile adetten kesilmesi olarak tanımlanabilir. Menopozda kadının fizyolojik görünümünü ve doğurganlığını oluşturan aynı zamanda yaşam konforuna destek olan Östrojen ve Progesteron hormonlarının üretimlerinin azalmasıdır.
Menopoz Belirtileri
Ateş basmasında baş, boyun ve göğüs bölgesinde ani kızarıklık, vücut ısısında artış ve daha sonra aşırı bir terleme ile karakterizedir.Vajina ve idrar yollarını örten epitel tabakasında incelme ve esneklik kaybı görülür.
Menopozda Meme Takibi
Menopozdan sonra östrojen ve progesteron eksikliğine bağlı olarak memenin bez dokusu geriler ve yağ dokusuna döner.Meme yıllık olarak özenle izlenmelidir. Gerileyerek yağ dokusuna dönen memedeki kanserojen değişiklikleri göstermekte mamografi oldukça etkindir.
Menopoz Tedavisi
Menopozda görülen belirti ve değişikliklere yönelik olarak en çok tercih edilen tedavi yöntemi hormon replasman tedavisidir. Genel olarak östrojen ve progesteron hormonları birlikte verilmektedir.
Menopoz Tedavisinde Meme Takibi
Hormon tedavisi sırasında östrojenin meme dokusunda hücresel üreme artışı yapabileceği ve halen gelişmiş olan hücrelerin üremesini hızlandırabileceği için tedavi başlamadan önce dikkatli bir meme kontrolü yapıldığı gibi yıllık meme takibi (uzman kontrolü, mamografi, USG) yapılmalıdır.
Osteoporoz
Kemik erimesi olarak bilinen durum menopozda çeşitli seviyelerde görülmektedir.Genelde herkeste 35 yaş dan sonra kemik yoğunluğunda % 1 e kadar erime görülebilmektedir.
Kemik Dansitometre
Düşük doz x ışınları kullanılarak kemik sertliğinin ve yoğunluğunun ölçüldüğü cihazdır
Gençlerde Beslenme
Özellikle bu yaş grubundaki kişilerin beslenmelerinin çok dengeli olması gerekmektedir. Kilo almaktan korundukları gibi gerekli tüm temel gıdaların, protein, yeteri kadar yağ ve çok fazla olmayan karbonhidrat alınmasına dikkat edilmelidir.
Gebelikte Beslenme
Özellikle gebelik sırasında karşılaşılabilecek şiddetli kabızlıktan korunmak amacıyla yeterince lifli gıda tüketilmelidir. Gebelikte öngörülen kilo alımı dışında kilo alınmamasına dikkat edilmeli, böbrekleri korumak amaçlı bol miktarda sıvı tüketilmelidir.
Orta Yaş ve Üstü
Menopozda 4 ile 9 kg. arası kilo alımı olur.Vücudun metabolizması yavaşlar. Metabolizmayı hızlandırmak ve yapı taşlarını tamamlamak için dengeli ve destekleyici bir beslenme alışkanlığı edinilmelidir.
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.