Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
KADIN BESLENMESİ
Gebelikte Beslenme

Özellikle gebelik sırasında karşılaşılabilecek şiddetli kabızlıktan korunmak amacıyla yeterince lifli gıda tüketilmelidir. Gebelikte öngörülen kilo alımı dışında kilo alınmamasına dikkat edilmeli, böbrekleri korumak amaçlı bol miktarda sıvı tüketilmelidir.

Gebelik sırasında çocuğun anneden aldığı maddeler ile gelişimini sürdürdüğü düşünülürse anne beslenmesinin önemi daha da iyi anlaşılabilecektir. Çocuğun dokularının gelişimi için yeteri kadar protein ve demirli gıdanın tüketimi önemli iken, özellikle şekerli gıdaların aşırı tüketimi ve aşırı kilo alımı annenin şeker dengelerini bozabileceği için, aşırı kilolu bebek gelişimine sebep olabilmektedir. Annenin hamilelik süresinde yeterli kan değerlerine sahip olduğu, tiroid bezinin iyi çalıştığı, vücut şeker dengesinin korunduğu, kan testler ile takip edilmelidir.

Özellikle az ve sık beslenme hamileliğin son 3 ayında şişkinlik ve hazımsızlıktan korunmak için önerilmektedir. Hemoroid gelişimi hamileliğin son dönemlerinde çıkabilen ve annede ağrı nedeniyle ciddi rahatsızlık meydana getiren bir durumdur. Sık ve düzenli ve taze meyva sebze gibi gıda ile beslenmek, barsak ritmini koruduğu için olubilecek hastalıklara karşıda korunma sağlamaktadır. Tabii bu beslenme şekli aynı zamanda çocuk gelişimini de rahatlatmaktadır.

Gebelik boyunca alınması gereken kalsiyum miktarı 1,5 gr. dır. 1 lt. sütte 1 gr kalsiyum olduğu düşünülerek yeterli süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Her gebelik bir diş alır deyimi unutulmamalı ve alınan kalsiyum miktarına özen gösterilmelidir. Bu özen doğum sonrasındada emzirme sonuna kadar devam ettirilmelidir. Emzirme döneminde süt, su, pekmez, helva gibi gıdaların süt miktarını arttırdığı düşünülmektedir. Yeterli miktarda alınan kalsiyum annenin bu süreç içinde kendi kemik dokusunu korumasını sağlar.

Annenin hamilelik ve emzirme döneminde sigara içmemesi önerilmektedir. Çocuk gelişimini ciddi şekilde geriletmekte olup anne sağlığını da bozmaktadır. Kullanılabilecek çaylara da dikkat edilmeli, özellikle bitki çaylarında pek çok kimyasal madde bulunabileceği unutulmamalıdır. Adaçayı gibi çaylar günde bir kezden fazla tüketilmemelidir.
Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.