Meme Kanseri, Meme Kanseri Belirtileri, Kendi Kendine Meme Muayenesi, Jinekomasti Meme Hastalıkları, Fibroadenom, Memede Ağrı
Kendi Kendine Meme Muayenesini Öğrendiniz mi? Meme Kontrolünüzü Yaptırınız. Cevaplanmasını İstediğiniz Sorularınız İçin Bize Ulaşınız. Kemik Dansitometrenizi Yaptırdınız mı? Gerekli Beslenme Öğelerini Öğreniniz.
   
 
Sağlık Testi
MENOPOZ - BESLENME

Menopoz Nedir?

Menopoz kısaca bir kadının 1 yıl süre ile adetten kesilmesi olarak tanımlanabilir. Menopozda kadının fizyolojik görünümünü ve doğurganlığını oluşturan aynı zamanda yaşam konforuna destek olan Östrojen ve Progesteron hormonlarının üretimlerinin azalmasıdır. Menopoz öncesi dönemde bir süre hormonların arada düşmesi arada yükselmesi ile aralıklarla görülen şikayetler, hormonların sürekli olarak düşük düzeylerde kalması nedeniyle devamlılık kazanır.

Gelişmiş ülkelerde kadın yaşamının 1/3'ünü menopoz dönemi oluşturmaktadır. Türkiye'de menopoz yaşı konusunda kesin veriler bulunmamakla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir çalışmada ortalama menopoz yaşı 51.3 yıl olarak bulunmuştur. İyi beslenemeyen, zayıf, vejeteryan, rahimi alınan, geri kalan ve yüksek yerlerde yaşayan kadınlarda menopoz yaşı biraz daha erken olabilmektedir. Ayrıca sigara içen kadınlar menopoza daha erken girmektedir.

Perde İzmir


Meme Kanserinin Tanımı
ve Tedavi Yöntemleri

Video Arşivi için Tıklayınız.